volga-seramik-gaz-beton1
volga-seramik-gaz-beton2

GAZ BETON

Gaz beton, ağırlık açısından hafif yapı malzemelerinden biridir. Kireç, su, kuvarsit ve çimentonun birbiri ile karışmasıyla ortaya çıkan harç, basınçlı buhar eşliğinde katılaşmaktadır. Ortaya çıkan bu sert malzemeye gaz beton denmektedir. Bu yapı malzemesi durgun hava içeren gözeneklerden meydana gelmektedir. Yüksek ısı yalıtımı özelliği bulunan bu malzemenin yapımında ortaya çıkan harcın içerisine alüminyum tozu ilave edilir. Sonrasında kalıplara dökülen harç, alüminyum tozu sayesinde kabarır ve ortaya hava içeren gözenekler çıkar. Bu gözenekler içerisinde kuru havayı hapseder. Sonraki aşamada pasta fırını diye tabi edilen fırınlarda bir süre bekletilir. Katılaşması için ortalama 11 ile 12 saat arası bekletilir. Volga yapı inşaat malzemeleri arasında yer alan gaz betonun üretimi firmamız tarafından kaliteli bir şekilde imal edilmektedir.

Duvar örgü malzemeleri olarak kullanılan gaz beton maddesi, hacim olarak %70 ile 80 arası gözeneklerden meydana gelmektedir. Masif bir malzeme olmasının yanı sıra yoğunluğu oldukça düşük seviyedir. Duvar malzemeleri arasında ılı iletkenliği en düşük seviyede olan yapı malzemesidir. Dünyada kullanılan bu malzeme, özellikle görkemli binalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ucuzluk yönünden de maliyeti düşük olan gez beton malzemesi, aynı zamanda deprem ve yangın gibi olumsuz durumlardan da binayı büyük ölçüde korumaktadır. Ekonomik olmasının yanı sıra kaliteli ve oldukça konforludur. Binalarda oluşan ısı kayıplarının en büyük sebebi dış duvarlardır. Isı yalıtımını doğru bir şekilde sağlamak için en sık tercih edilen ürün gaz betondur.

GAZ BETON ÜRETİMİ VE ÖZELLİKLERİ

Volga seramik firmasının ürettiği ürünlerden biri olan gaz beton, birçok binada sıklıkla tercih edilmektedir. Yalıtım özellikle bu ürünle hızlı bir şekilde sağlanmaktadır. Gez beton ısı yalıtımını tek başına başarır. Tuğla, briket gibi malzemelerle yapılan duvarlara ihtiyaç duyulmadan gaz beton ile ısı yalıtım yüksek seviyede sağlanır. Bu yapı malzemesinin en büyük özelliklerinden biri yangına karşı dirençli ve dayanıklı olmasıdır. A1 sınıfı ürünlerde arasında yer aldığından 1200°C dereceye kadar yüksek ısıya dayanıklıdır. Gaz beton ürününün binalar için birçok önemli özelliği ve avantajı bulunmaktadır.

  • Gözenekleri sayesinde kuru havayı içeriye hapsettiği için yüksek ısı yalıtımı özelliği bulunmaktadır.
  • Enerjiden büyük ölçüde tasarruf ettirir. Yüksek basınç mukavemetine sahip olması önemli bir özelliktir.
  • Yangın ve deprem gibi olumsuz durumlara son derece dayanıklıdır.
  • Gözenekleri olduğundan ses yalıtımı açısından çok iyidir.
  • Maliyeti düşük olduğundan son derece ekonomiktir.
  • Duvarlarda meydana gelebilecek en küçük çatlaklığı dahi engellemektedir ve oldukça sağlamdır.
  • Kolay işlenebilir özelliği bulunmakla birlikte testere gibi aletlerle kolay bir şekilde kesilebilir.
  • Gelişen teknoloji sayesinde milimetrik kesimler yapılabilmesi ve boyunun ayarlanabilmesi mümkündür.
  • Doğadan çıkan bir malzeme olduğundan hem insan sağlığına hem de çevreye hiçbir zararı yoktur.

Volga seramik Ankara firmasının önemli ürünleri arasında yer alan gaz beton hafif olması ile de dikkat çeker.

GAZ BETON KULLANIM ALANLARI

Yapı malzemeleri arasında bulunan gaz betonların kullanım alanları oldukça geniştir. Hafif olmasının yanı sıra ısı ve ses yalıtımına karşı da oldukça dirençlidir. Özellikle inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilen malzemelerden biridir. Binaların dış cephelerinde sıklıkla kullanılan bu yapı malzemesi, aynı zamanda ölçü netliğine sahiptir. Briket tarzda imal edilen gaz betonları çoğunlukla dış cephelerde, duvarlarda kullanılmaktadır. Duvarlarda kullanılan Volga yapı inşaat malzemeleri oldukça sağlamdır. Ayrıca betonarme dişli yapılarda asmolen dolgu maddesi olarak tercih edilmektedir. Duvarların dışında çatılarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Çatılar için olanı panel tarzda imal edilmekte ve kullanılmaktadır.

Duvar ve çatı dışında iç ve dış duvarları için dolgu malzemesi olarak da tercih edilmektedir. Çok katlı binaların yapımında, tek katlı binaların inşasında sıklıkla kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Turistik yapıların inşasında, sosyal tesislerin yapımında, ticari veya sanayi yapılarda tercih edilmektedir. Özellikle nefes alan bir yapıya sahip olduğundan asla nem tutmaz. Modern bina yapımında da özellikle tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Ayrıca tuğla ve betonun yerini alan gaz betonlar, Volga seramik ürünleri arasından en sık tercih edilendir. Modern bir yapı malzemesi olmasının yanı sıra ekonomik ve çevre dostudur.

İletişim